Geek Meet

GeekMeet Brasov #1

GeekMeet | Tuesday, February 10th, 2009

Later edit 18 Feb

Nu mai sunt locuri.

Pentru cei ce s-au inscris: Ne vedem acolo!

Pentru cei care vor sa participe, dar nu au prins loc: Trimite mail, poate se retrage cineva intre timp. Daca nu, ne vedem la GM 2.

———————–

Anuntam primul Geek Meet in Brasov!

Intalnirea va avea loc sambata 28 MARTIE (03) 2009, incepand cu ora 17:00, in incinta librariei Okian, de pe Str. Muresenilor nr. 1, etaj 1, Brasov. (deasupra Orange Shop)

Ce-o sa se-ntample

Scopul este

  • sa ne cunoastem si
  • sa asistam la ce au de prezentat cativa geekalai din oras si imprejurimi.

Mai precis vor fi:

  • 6 prezentari a cate
  • 20 de minute (similar cu TED.com) urmate fiecare de
  • 10 minute Q&A si
  • la fiecare ora o pauza de networking (fumatorii afara, sorry).

La sfarsit vom face un scurt:

  • panel discussion si
  • speed matching, cam 30 de minute.

Deci chiar daca nu vei vorbi in fata, repeta un scurt discurs si fa-ti carti de vizita :)

Cine-o sa prezinte “chestii”

Agenda GM #1:

    1. Mihai Gheza – SEO Kung Fu (pt startupuri) – 20m
    2. Victor Hurdugaci – Cloud Computing – Lumea din nor – 20m
    3. Maria Diaconu – Agile, Scrum, XP (workshop) – 30m
    4. Pauza – 20 m
    5. Claudiu Gamulescu – eCommerce – Analiza de Criza – 20m
    6. Vlad Georgescu – Design Related – 20m
    7. Bobby Voicu – Business Related – 20m
    8. SpeedMatching – 30min
    9. Panel Discussion (in functie de timpul ramas)

    Pentru GM Brasov #2 avem deja 5 potentiali speakeri. Dar poate fi si:

    • <Numele tău> – <prezentarea ta>

    Vii la Geek Meet Brasov? Ai un proiect interesant pe care vrei sa-l prezinti sau stii ceva foarte geeky care ne va da pe spate?

    Facem call for papers. Adica trimite-ne un brief despre ce vrei sa vorbesti si eventual un scurt bio. Daca  subiectul e tare si te grabesti, intri in prima tura, daca nu, la urmatoarea editie.

    Cum e cu participarea?

    Exclusiv pe baza de preinscriere! Nu esti pe lista, ne pare rau, va fi un tip muschiulos si chel care nu te va lasa sa intri.

    Deci daca stii sigur (macar 95%) ca vii, trimite un mail la Ultima zi de inscriere este 20 martie 2009 si avem maxim 40 de locuri (din care vreo 10 sunt deja ocupate). Vom mai face un roundup call cu cateva zile inainte sa confirme toata lumea.

    Pentru ca cei de la Okian sunt deosebit de draguti si ne pun sala plus toate echipamentele la dispozitie gratuit, dar de la ei putem consuma doar carti bune, fiecare participant va achita o taxa de 5 lei la sosire pentru chestiuni organizatorice (ecusoane, maruntisuri, suc si niste crantanele). De altfel, va incurajam sa treceti pe la Okian si in timpul saptamanii, studiati rafturile, poate gasiti ceva ce va place.

    Vrem sa facem o traditie, sa ne intalnim in fiecare ultima sambata din luna. Orice alte anunturi le vom face aici. Pentru intrebari sau alte comunicari, lasati un comment sau sunati la 0729 056 319.

    ———————–

    Later edit 12 Feb

    Vii la GeekMeet din aceleasi motive pentru care mergi la o conferinta, anume pentru ca:

    • te intereseaza subiectele prezentate de speakeri si/sau
    • vrei sa faci networking.

    Diferentele dintre GeekMeet si o conferinta normala sunt ca noi facem:

    • un grass roots event unde oricine se poate implica in orice, adica
    • poti chiar si tu sa tii o prezentare si sa te faci cunoscut pentru proiectul sau cunostintele tale (evident exista riscul sa plictisesti audienta, de aceea sugeram sa repeti discursul si sa faci niste slideuri profi gen Guy Kawasaki) si
    • punem accent pe ideea de comunitate locala, sa ne cunoastem intre noi, sa vedem ce stie fiecare, cu ce se ocupa, ce proiecte are si daca putem colabora vreodata pe viitor, si
    • nu costa (orice bilet la o conferinta mai rasarita costa min 100e)

    Evident, toate acestea graviteaza in jurul tehnologiei, in principiu software & Internet.

    Deci, daca te potrivesti profilului, da un mail, mai sunt doar 20 10 locuri.

    28 Comments »

    1. hmm, interesant, am citit articolul, dar tot nu pricep despre ce e vorba si cu ce m-ar putea ajuta acest meeting, ma mai gandesc si daca ma hotarasc, poate dau o fuga in calitate de spectator :)

      Comment by zoli — February 10, 2009 @ 5:22 pm

    2. ideea pare buna intr-un oras ce foarte rar are parte de astfel de evenimente. voi fi acolo.

      Comment by horia — February 10, 2009 @ 7:19 pm

    3. Salut!
      Nu reiese foarte clar care este scopul (dupa cum spunea si cineva mai sus), dar banuiesc ca este ceva despre business-uri (vad ca e invitat si un nene specializat in start-upuri).
      Nu inteleg totusi de ce neaparat ‘Geek’ … Sunt atatea oameni isteti au idei foarte bune, nu sunt ‘Geek’ si nu au nici puterea de a le finaliza cumva.
      Un fel de Arena Leilor de la TVR2, dar fara promisiunea unei finantari, adica spune-mi mie ca iti arat eu cum se face… :) ) (asta a fost un comentariu rautacios).
      Partea cu sucul si crantanele este totusi destul de clara.
      Va urez oricum succes si poate in timp, cand se va cristaliza idea si va deveni clara si pentru organizatori in asa fel incat sa se faca intelesi si pentru potentialii invitati, am sa incerc sa trec si eu.

      Comment by alex — February 11, 2009 @ 3:06 pm

    4. Ok, poate am prezentat neclar mesajul initial. Am evidentiat informatia mai sus ca sa reiasa ca scopul este sa:
      - ne cunoastem, care evident presupune sa ne si intalnim si sa
      - asistam la prezentarile unor oameni, care la fel de evident se vor stradui sa faca aceste prezentari interesante si entertaining.

      GeekMeet reuneste partea tehnica si partea de antreprenoriat. Antreprenoriat in sensul de startup al unor proiecte, nu implicit businessuri.

      Spre exemplu, initiatorul acestui gen de intalniri (gen pe care noi l-am “francizat”) este Filip Tosa, care a lansat JobberBase – Platforma Open Source.

      Nu e Arena Leilor cu siguranta si nu face nimeni pitch de proiecte si nici seed funding. Cel putin nu in cadrul intalnirii.

      E “geek” in a cool way ;)

      Pentru mine ca si organizator e foarte clar: ne cunoastem intre noi brasovenii pasionati de geek stuff. Daca pe viitor vom colabora la orice fel de proiecte (fie ele for profit or not) foarte bine. Daca nu, macar aflam ceva nou si interesant de la cei care ies in fata.

      Comment by Mihai — February 11, 2009 @ 4:29 pm

    5. Deci nu o sa fie televizat pe TVR2?

      Comment by Stefan — February 12, 2009 @ 11:52 am

    6. Deci nu, doar pe TVR Cultural OTV, acum negociem un parteneriat media :)

      Comment by Braşov — February 12, 2009 @ 11:53 am

    7. Interesant. I’ll be there.

      Comment by Adrian — February 12, 2009 @ 4:31 pm

    8. puteti arunca o privire pe geekmeet.ro/cluj/, geekmeet.ro/timisoara/, geekmeet.ro/craiova/, geekmeet.ro/mures/ pentru a afla mai multe despre geekmeet :) .

      Comment by Filip — February 14, 2009 @ 12:25 am

    9. Nu se trimit mailuri de confirmare? Sa stim si noi sigur. Venim sa ne batem cu cheliosu` de la usa…sau intram pe covorul rosu…

      Comment by Bloghita — February 19, 2009 @ 8:16 pm

    10. Da, toti cei care mi-au scris au primit mail de confirmare. De la tine nu am primit nimic, Bloghita.

      Comment by Braşov — February 20, 2009 @ 5:31 pm

    11. Dar nu inteleg. Am trimis mail acum vre-o 3-4 zile. Adresa de email pe care am trimis cererea a fost alex.trofim@stiribrasov.ro … Dar nu am primit nici o confirmare… :(

      Comment by bloghita — February 20, 2009 @ 5:51 pm

    12. Alex Trofim este pe lista. Bloghita nu :)

      Comment by Braşov — February 21, 2009 @ 8:52 am

    13. Pai mai… :) ) Chiar asa…ma ti in suspans? Pai e frumos…?

      Comment by Bloghita — February 21, 2009 @ 9:26 am

    14. tii* -corectura :)

      Comment by Bloghita — February 21, 2009 @ 2:01 pm

    15. Pentru cei neatenti ca mine: prezentarea este in martie, nu in februarie! Deci peste 1 luna :)

      Eu imi pregateam prezentarea azi si am realizat ca de fapt mai am o luna la dispozitie.

      Comment by Victor — February 25, 2009 @ 10:23 pm

    16. Era frumos sa mergi la Okian si sa astepti acolo cumintel… :) Apoi sa iti dai seama ca mai este o luna… :) )

      Comment by Bloghita — February 26, 2009 @ 2:49 pm

    17. Carti sunt destule. Aveam ce face o luna :)

      Comment by Victor — February 27, 2009 @ 11:07 pm

    18. [...] vine la Geek-meetul organizat in Martie,28 la libraria Okian de pe strada [...]

      Pingback by Cine vine la GeekMeet? | Bloghiţă — February 28, 2009 @ 5:24 pm

    19. Ar fi fost utile cateva bannere cu scripturi pentru a insera legaturi in saituri, pentru promovare.
      p.s. Poate o sa ajung si eu in zona, nu promit.

      Comment by g.ciprian — March 2, 2009 @ 1:19 pm

    20. @Ciprian nu am avut nevoie de promovare, s-au ocupat toate locurile in 8 zile.

      Comment by Braşov — March 4, 2009 @ 6:56 pm

    21. [...] Pentru intreg desfasuratorul evenimentului, acceseaza pagina aferenta GeekMeet Brasov. [...]

      Pingback by Iubesc Brasovul » GeekMeet Brasov la libraria Okian — March 24, 2009 @ 3:35 pm

    22. [...] Eh, se promova de fapt noul Mercedes E Klasse. Cu care plec maine la Sibiu, pentru ca intr-un final sa ajung la Brasov, la GeekMeet. [...]

      Pingback by Auto: O campanie misto de la Mercedes | Blogul lui Bobby Voicu - alpha beta version — March 26, 2009 @ 11:10 pm

    23. [...] I attended the first GeekMeet presentation from Brasov, Romania. It was pretty exciting because I was also one of the [...]

      Pingback by GeekMeet Brasov #1 - Cloud Computing | Ex nihilo nihil fit — March 29, 2009 @ 3:11 pm

    24. [...] GeekMeet Brasov #1 [...]